Blog Başlık

 • Mart 07, 2024

  Çocuklarda konsantrasyon azlığı yani odaklanma sorunu uzun ya da kısa vadeli bir durum olabilir. Konsantrasyonun az olması vadesinden bağımsız olarak çocuklar için öğrenmenin zorlaşacağı anlamına gelir. Çocukluk döneminde öğrenmenin zorlaşması günlük yaşamı ve hatta sosyal bağları etkiler. Çocukların konsantrasyonunu olumsuz etkileyen çevresel faktörleri değiştirmek ya da tamamen ortadan kaldırmak her zaman mümkün değildir. Ancak çocukların dikkat dağıtıcı unsurları görmezden gelmesine, konsantrasyonun artmasına ve daha verimli bir öğrenme süreci yaşamasına yardımcı olmak mümkündür. Konsantrasyon arttırıcı oyunlar sayesinde çocukların dikkat süresini keyifli bir şekilde artırmak mümkündür.

  oyun
 • Mart 07, 2024

  Oyunlar tüm çocukların gelişiminde büyük bir yere sahiptir. Otizm spektrum bozukluğu olan bir çocuk için oyun oynamak da sadece oyun oynamaktan çok daha fazlasıdır. Otizm bireylerin nasıl düşündüğünü, davrandığını ve hissettiğini farklı şekillerde etkiler. Bu nedenle otizm spektrumundaki bir çocuk için oyuncak seçimi yapılacağı zaman hem genel durumunun göz önünde bulundurulması hem de kişisel beğenilerine ve becerilerine hitap eden oyuncakların tercih edilmesi önerilir. Otizmin farklı alt türleri olması da yine oyuncak seçiminin daha kapsamlı şekillendirilmesi gerektiğine işaret eder. Kısacası otistik çocuğun oyuncakları yaşına, genel durumuna ve gelişim ihtiyaçlarına göre özenle seçilmelidir.

  oyun
 • Mart 07, 2024

  Parmak boyasının geçmişi oldukça eskiye dayanırken kullanım alanı da sadece çocuk aktiviteleri ile sınırlı değildir. Eğitim ve terapi süreçlerinde oldukça fazla kullanılan parmak boyaları, yetişkinlerin çocuklara sanat eğitimi vermesi ya da kendi sanatlarını da farklılaştırması için kullanılan çok yönlü sanat malzemeleridir.

  oyun
 • Şubat 16, 2024

  Yapılandırılmamış veya diğer adıyla serbest oyun, çocuklarda kendi başına problem çözme ve yaratıcı düşünme becerilerini pekiştirmeyi amaçlayan yeni nesil oyunlar arasındadır. Belirli sınırları olmayan ve çocuğun düşünce yapısı ile olay kurgusuna göre farklı şekillerde birleştirilen düzeneklerden oluşan bu oyunlar, genellikle ebeveyn gözetiminde oynanır fakat belirli bir liderlik veya sonuç hedefine sahip değildir. Bu özellikleri sebebiyle daha açık ve serbest düşünmeye teşvik eden yapılandırılmamış oyun, bir nevi çocuğu kendi haline bırakarak özgürce eğitmek anlamına da gelir. O halde, yapılandırılmamış oyun nedir ve faydaları nelerdir, yakından inceleyelim.

  oyun
 • Şubat 16, 2024

  Okul öncesi çocukları oyun oynayarak eğitmek, akademik ve sosyal yaşama olumlu şekilde yansır. Bilişsel ve duygusal gelişim hızının arttığı 3 yaş döneminde çocuk beyni, bir dizi yeni kavram ve eylem öğrenmeye hazır hale gelir. Bu da onları yeni oyunlar ve oyuncaklar ile tanıştırarak geleceğe hazırlamak, bir yandan da yeni arkadaşlıklar kurmalarını sağlamak için mükemmel bir fırsattır. 3 yaş çocuğunuza uygun olan oyunlar sayesinde onları çevrelerini keşfetmeye teşvik edebilir, farklı nesneler ve kavramlar arası ilişki kurmalarını sağlayabilir ve duygusal, psikolojik veya motor becerilerini güçlendirebilirsiniz. İşte en güzel ve eğlenceli okul öncesi 3 4 yaş oyun etkinlikleri!

  oyun
 • Şubat 16, 2024

  Oyun oynamak çocuklar üzerinde sosyal, fiziksel, psikolojik ve kültürel olmak üzere birçok açıdan olumlu etki bırakır. Özellikle teknoloji kullanımının ve ekran başında geçirilen sürenin artışı ise tam tersine zihinsel gelişimi yavaşlatarak göz bozukluğundan kavrama problemlerine kadar önemli yetilerin birçoğunu olumsuz etkileme riskine sahiptir. Bu nedenle özellikle gelişim evresindeki çocuklar ile birlikte etkileşime ve katılıma dayalı oyunlar oynamanın önemi oldukça büyüktür.

  oyun
 • Aralık 21, 2023

  Beynin bilişsel kısmı ile ilişkili olan hafıza gelişimini hızlandıran eğitici oyuncaklar, çocuğun eleştirel ve yaratıcı düşünmesine de yardımcı olur. Peki, bebekler ve çocuklar için hafıza güçlendirici oyunlar nelerdir ve nasıl tercih edilmelidir?

  oyuncak,oyun
 • Aralık 21, 2023

  Ebeveynlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri özellikle yenidoğan evresindeki bebeğin uyku alanında karar kılmaktır. Emzirme ihtiyacı sebebiyle sık sık uyanan bebeğin hem gece boyunca konforlu hissetmesi hem de vücut gelişimini destekleyen bir beşikte uyuması oldukça önemlidir.

  anne bebek
 • Kasım 12, 2023

  Günden güne büyüyerek gelişen bebeklerin beslenme alışkanlığı hızla değişir. İlk 6 ay kesintisiz anne sütüyle süren beslenme zamanla ek gıda ve formül desteğiyle tamamlanmaya başlar. Ancak kimi zaman bebeğin hayatına yeni besin maddeleri eklemek beklenenden zor olabilir ve bu durum hem anne hem bebek açısından fazlasıyla stresli hale gelebilir. Bebeğin değişen beslenme tarzına uyum sağlamasına yardımcı olan mama kaşığı ise doğru tercih edildiğinde annenin işini fazlasıyla kolaylaştırabilir. Peki mama kaşığı nedir ve nasıl olmalıdır?

  bebek
 • Kasım 12, 2023

  Bisiklet sürmeyi, bisikletlerin arka tekerleğine takılan çift taraflı eğitim tekerlekleri ile öğrenmek artık çok geride kaldı. Günümüzde çocukların bisiklet sürmeyi öğrenmesinin eskisine göre hem daha kolay hem de daha güvenli bir yolu var. Denge bisikleti olarak da bilinen ve düz, engebeli, toprak, çim gibi her zeminde rahatlıkla kullanılan bisikletler, erken yaşta bisiklet eğitiminin olmazsa olmazı haline geldi. Peki denge bisikleti nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

  oyuncak
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR